| Package Moisture | ≤ 1.5% |
|---|---|
| Equilibrium Water Capacity | ≥ 27% |
| Size | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
| Attrition Rate | ≤ 0.1% |
| Color | Beige |
| Packaging Details | 1. Carton Drum/25KG 2. Carton Box/25KG; 3. Iron Drum/150KG |
|---|---|
| Delivery Time | 3-15 work days |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 200 Tons per Month |
| Place of Origin | Shaanxi,China |
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
|---|---|
| Equilibrium Water Capacity | ≥ 27% |
| Equilibrium Carbon Dioxide Capacity | ≥ 18% |
| Attrition Rate | ≤ 0.1% |
| Color | Beige |
| Shape | Granular,Pellet |
|---|---|
| Color | Beige |
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
| Equilibrium Water Capacity | ≥ 27% |
| Attrition Rate | ≤ 0.1% |
| Quality Management | ISO9001:2008 |
|---|---|
| Shape | Granular;Pellet |
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0mm; 3.0-5.0mm; 4.0-6.0mm |
| EINECS NO | 215-684-8 |
| Working Temperature | 80℃ |
|---|---|
| Moisture Adsorption | ≥21% |
| Pore Size | 2-3nm |
| Shape | Cylindrical |
| Shelf Life | 2 Years |
| Storage | Dry And Ventilated Place |
|---|---|
| Application | Air Drying, Dehydration, Adsorption |
| Product Name | 4A Molecular Sieve Desiccant |
| Package | 25kg/bag |
| Moisture Adsorption | ≥21% |
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
|---|---|
| Packing | 25KG/Bag |
| Purity | 98% |
| PH | 7-9 |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| CAS No. | 1318-02-1 |
| Packing | 25KG/Bag |
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
| Moisture Adsorption | ≥21% |
|---|---|
| Shelf Life | 2 Years |
| Surface Area | ≥900m2/g |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| PH Value | 6-8 |