| Type Of Absorbent | Molecular Sieve |
|---|---|
| Purity | 98% |
| Shape | Granular,Pellet |
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
| Shelf Life | 2 Years |
|---|---|
| PH Value | 6-8 |
| Shape | Cylindrical |
| Product Name | 13X Molecular Sieve Desiccant |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml |
| Application | Air Drying, Dehydration, Adsorption |
|---|---|
| Shape | Granular |
| Package | 25kg/bag |
| Shelf Life | 2 Years |
| Crush Strength | ≥20N |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Particle |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.72-0.82 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Shape | Granular |
|---|---|
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
| Static Water Adsorptivity | ≥ 22% |
| Shape | Granular;Pellet |
|---|---|
| Size | 0.5-1.0mm; 1.0-1.5mm; 1.5-2.0mm |
| Potassium A Type Molecular Sieve | Spheric Particle |
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
| Equilibrium Water Capacity | ≥ 35% |
| Shape | Granular;Pellet |
|---|---|
| Color | Beige |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Potassium A Type Molecular Sieve | Spheric Particle |
| Certificate | J.SGS & REACH |
| CAS No. | 70955-01-0 |
|---|---|
| Shelf Life | 2 Years |
| Classification | Chemical Auxiliary Agent |
| Package Moisture | WT ≤ 1.5% |
| Shape | Granular;Spheric Particle |
| Attrition Rate | WT < 0.1% |
|---|---|
| Usage | Gases Adsorption From SF6, High Voltage Electric Switchgear |
| Purity | 98% |
| Shape | Sphere Beads |
| CAS No. | 1318-02-1 |
| Shelf Life | 2 Years |
|---|---|
| Pore Size | 2-3nm |
| Size | 3.0mm-5.0mm |
| Crush Strength | ≥20N |
| Package | 25kg/bag |