| Attrition Rate | WT < 0.1% |
|---|---|
| Certificate | SGS & REACH |
| Compressive Strength | 100N |
| Packing | 25KG/Bag |
| Purity | 98% |
| High Light | Molecular Sieve Adsorbent 2.0mm, Metal Enclosed GIS Molecular Sieve, Gases Sphere Molecular Sieve Beads |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Loss On Ignition | ≤ 1.0% |
| Classification | Adsorption Auxiliary Agent |
| Static H2O Capacity | ≥ 23% |
| Type | Adsorbent |
|---|---|
| Adsorption Pressure | 0.75-0.8Mpa |
| Product Name | Carbon Molecular Sieve |
| Moisture Content | ≤1.0% |
| Service Life | 2-3years |
| Adsorption Pressure | 0.75-0.8Mpa |
|---|---|
| Particle Diameter | 1.1mm-1.2mm |
| Test Temperature | ≤20℃ |
| Stacking Density | 680-700G/L |
| Adsorprion Time | 2X50S |
| Shape | Cylindrical,Granular, Pellet |
|---|---|
| Certificate | SGS & REACH |
| Static Adsorbed Water % | ≥21.0 |
| Quality Management | ISO9001:2008 |
| Product Name | Molecular Sieve 5A |
| Type | Adsorbent |
|---|---|
| Shape | Granular,Pellet |
| Color | Beige |
| Attrition Rate | ≤ 0.1% |
| Bulk Density | ≥ 0.72G/ml |
| Shape | Granular |
|---|---|
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
| Equilibrium Water Capacity | ≥ 27% |
| Color | Beige |
|---|---|
| Size | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
| Typical Chemical Formula | Na2O. Al2O3. (2.8±0.2) SiO2. (6~7)H2O |
| SiO2 Al2O3 | ≈2.6-3.0 |
| Bulk Density | ≥ 0.72G/ml |
| CAS NO | 63231-69-6 |
|---|---|
| EINECS NO | 215-684-8 |
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm |
| Shape | Particle |
| Shape | Granular |
|---|---|
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
| Equilibrium Water Capacity | ≥ 27% |