| Bulk Density | ≥0.75g/ml |
|---|---|
| Size | 3.0mm-5.0mm |
| Moisture Adsorption | ≥21% |
| Working Temperature | 80℃ |
| Pore Size | 2-3nm |
| Pore Size | 3A |
|---|---|
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
| Shape | Sphere Beads |
| Usage | Gases Adsorption From SF6, High Voltage Electric Switchgear |
| Attrition Rate | WT < 0.1% |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml |
|---|---|
| Size | 3.0mm-5.0mm |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Moisture Adsorption | ≥21% |
| Crush Strength | ≥20N |
| Service Life | 2-3years |
|---|---|
| Test Temperature | ≤20℃ |
| Moisture Content | ≤1.0% |
| Appearance | Black Granular |
| Product Name | Carbon Molecular Sieve |
| Pore Size | 2-3nm |
|---|---|
| Moisture Content | ≤1.0% |
| Product Name | Carbon Molecular Sieve |
| Adsorprion Time | 2X50S |
| Compression Strength | ≥75N/Particle |
| Surface Area | 500-800m2/g |
|---|---|
| Particle Size | 1-3mm |
| Crushing Strength | ≥90N/Particle |
| Shape | Spherical |
| Product Name | Molecular Sieve Adsorbent |
| Shape | Granular,Pellet |
|---|---|
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
| CAS NO | 63231-69-6 |
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
| Shape | Granular,Pellet |
|---|---|
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
| Type | Adsorbent |
| Purity | 98% |
| Size | 2.0--3.0mm;3.0--5.0mm;4.0--6.0mm |
|---|---|
| Static Adsorbed Water % | ≥21.0 |
| Package Moisture Content% | ≤1.50 |
| Color | Beige |
| Qualified Rate Of Particle Size % | ≥98.0 |
| Shape | Granular;Pellet |
|---|---|
| Color | Beige |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Potassium A Type Molecular Sieve | Spheric Particle |
| Certificate | J.SGS & REACH |