| Product Name | Carbon Molecular Sieve |
|---|---|
| Adsorption Pressure | 0.75-0.8Mpa |
| Adsorprion Time | 2X50S |
| Moisture Content | ≤1.0% |
| Stacking Density | 680-700G/L |
| Moisture Content | ≤1.0% |
|---|---|
| Appearance | Black Granular |
| Pore Size | 2-3nm |
| Test Temperature | ≤20℃ |
| Product Name | Carbon Molecular Sieve |
| Appearance | Black Granular |
|---|---|
| Test Temperature | ≤20℃ |
| Pore Size | 2-3nm |
| Model | CMS-220 |
| Stacking Density | 680-700G/L |
| Service Life | 2-3years |
|---|---|
| Adsorption Pressure | 0.75-0.8Mpa |
| Pore Size | 2-3nm |
| PH Value | 2-12 |
| Test Temperature | ≤20℃ |
| Color | Beige |
|---|---|
| Type | Adsorbent |
| Application | Catalysis, Adsorption, Separation, And Ion Exchange |
| Quality Management | ISO9001:2008 |
| Pore Size | 3-10 Å |
| Type | Adsorbent |
|---|---|
| Shape | Granular,Pellet |
| Application | Catalysis, Adsorption, Separation, And Ion Exchange |
| Color | Beige |
| Appearance | White Powder |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml |
|---|---|
| Shelf Life | 2 Years |
| Package | 25kg/bag |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Surface Area | ≥900m2/g |
| Package | 25kg/ Carton Drum |
|---|---|
| Certification | SGS REACH |
| CO2 Absorption | 18.0 |
| Static Adsorbed Water | 25.0% |
| Attrition Rate | ≤ 0.1% |
| Nominal Pore Diameter | 4 Angstroms |
|---|---|
| Stacking Density | 680-700G/L |
| Color | Black |
| Type | Adsorbent |
| Model | CMS-220/240/260 |
| Nominal Pore Diameter | 4 Angstroms |
|---|---|
| Size | 1.3mm, 1.6mm |
| Stacking Density | 680-700G/L |
| Compression Strength | ≥75N/Particle |
| Color | Black |