| Package Moisture | WT ≤ 1.5% |
|---|---|
| Product Name | 4A Molecular Sieve Desiccant |
| Shelf Life | 2 Years |
| CAS No. | 70955-01-0 |
| Compressive Strength | 85N |
| CAS No. | 70955-01-0 |
|---|---|
| Classification | Chemical Auxiliary Agent |
| Storage | Dry And Ventilated Place |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.72 |
| Product Name | 4A Molecular Sieve Desiccant |
| Equilibrium Carbon Dioxide Capacity | ≥ 18% |
|---|---|
| Equilibrium Water Capacity | ≥ 27% |
| Typical Chemical Formula | Na2O. Al2O3. (2.8±0.2) SiO2. (6~7)H2O |
| SiO2 Al2O3 | ≈2.6-3.0 |
| Bulk Density | ≥ 0.72G/ml |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
|---|---|
| Bulk Density | 0.68-0.72g/ml |
| Package | 25kg/bag |
| Loss On Drying | ≤1.5% |
| Particle Density | 1.2-1.3g/ml |
| Working Temperature | 80℃ |
|---|---|
| Color | White |
| Moisture Adsorption | ≥21% |
| Pore Size | 2-3nm |
| PH Value | 6-8 |
| Crush Strength | ≥20N |
|---|---|
| Working Temperature | 80℃ |
| Moisture Adsorption | ≥21% |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml |
|---|---|
| Crush Strength | ≥20N |
| Package | 25kg/bag |
| Shape | Cylindrical |
| Surface Area | ≥900m2/g |
| Packaging Details | 1. Carton Drum/25KG 2. Carton Box/25KG; 3. Iron Drum/150KG |
|---|---|
| Delivery Time | 3-15 work days |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 Tons/ per Month |
| Place of Origin | Shaanxi,China |
| MOQ | 10 KG |
|---|---|
| Package | 25kg/ Carton Drum |
| Certification | SGS REACH |
| CO2 Absorption | 18.0 |
| Size | 2.0-3.0 Mm,3.0--5.0 Mm , 4.0-6.0 Mm |
| MOQ | 10 KG |
|---|---|
| Package | 25kg/ Carton Drum |
| Certification | SGS REACH |
| Size | 2.0-3.0 Mm,3.0--5.0 Mm , 4.0-6.0 Mm |
| Quality Management | ISO9001:2008 |