| Application | Air-conditioning, Refrigerator, Etc. |
|---|---|
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Color | White |
| Moisture Adsorption Capacity | ≥20% |
| PH Value | 3-4 |
| Stacking Density | 680-700G/L |
|---|---|
| Compression Strength | ≥75N/Particle |
| Appearance | Black Granular |
| Test Temperature | ≤20℃ |
| Adsorprion Time | 2X50S |
| Bulk Density | ≥0.75g/cm3 |
|---|---|
| Product Name | Refrigerant Desiccant |
| Moisture Adsorption Capacity | ≥20% |
| Shape | Spherical |
| Crush Strength | ≥60N |
| Size | 2.0-6.0mm |
|---|---|
| Qualified Rate Of Particle Size | ≥98.0 |
| Max Water Adsorption | 21.5%min |
| Color | Beige |
| Product Name | Molecular Sieve 5A |
| Moisture Content | ≤1.0% |
|---|---|
| Appearance | Black Granular |
| Pore Size | 2-3nm |
| Test Temperature | ≤20℃ |
| Product Name | Carbon Molecular Sieve |
| Type | Adsorbent |
|---|---|
| Adsorption Pressure | 0.75-0.8Mpa |
| PH Value | 2-12 |
| Appearance | Black Granular |
| Stacking Density | 680-700G/L |
| Packing | 25kg/bag |
|---|---|
| Product Name | Refrigerant Desiccant |
| Material | Activated Alumina |
| Crush Strength | ≥60N |
| Shape | Spherical |
| Moisture Content | ≤1.0% |
|---|---|
| Service Life | 2-3years |
| Compression Strength | ≥75N/Particle |
| Appearance | Black Granular |
| PH Value | 2-12 |
| Product Name | Carbon Molecular Sieve |
|---|---|
| Adsorption Pressure | 0.75-0.8Mpa |
| Adsorprion Time | 2X50S |
| Moisture Content | ≤1.0% |
| Stacking Density | 680-700G/L |
| Max Water Adsorption | 21.5%min |
|---|---|
| Max Bulk Density | 0.72g/ml,0.70g/ml |
| Shape | Cylindrical,Granular, Pellet |
| Certificate | SGS & REACH |
| Qualified Rate Of Particle Size | ≥98.0 |