| Products Name | 3.0 - 5.0mm Zeolite Molecular Sieve Adsorbent For High Voltage Electric Equipment Switchgear |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Size | 2.0-3.0mm, 4.0-6.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.85 |
| Size | 1.6-2.5mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Name | Molecular Sieve Desiccant Packets |
|---|---|
| Other Name | 3 Angstrom Molecular Sieves |
| Wear Rate%≤ | 0.1 |
| Bulk Density G/ml | 0.9 |
| Particle Size Pass Rate%≥ | 98 |
| Equilibrium Carbon Dioxide Capacity | ≥ 18% |
|---|---|
| Equilibrium Water Capacity | ≥ 27% |
| Typical Chemical Formula | Na2O. Al2O3. (2.8±0.2) SiO2. (6~7)H2O |
| SiO2 Al2O3 | ≈2.6-3.0 |
| Bulk Density | ≥ 0.72G/ml |
| Package | 25kg/bag |
|---|---|
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Pore Size | 4A |
| PH Value | 7-9 |
| Shape | Granular |
| Type Of Absorbent | Molecular Sieve |
|---|---|
| Quality Management | ISO9001:2008 |
| Absorption Capability | >18% |
| Color | Beige |
| Type | Adsorbent |
| CAS No. | 70955-01-0 |
|---|---|
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Classification | Chemical Auxiliary Agent |
| Package Moisture | WT ≤ 1.5% |
| Shape | Granular;Spheric Particle |
| Surface Area | ≥900m2/g |
|---|---|
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Moisture Adsorption | ≥21% |
| Size | 3.0mm-5.0mm |
| Crush Strength | ≥20N |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml |
|---|---|
| Crush Strength | ≥20N |
| Package | 25kg/bag |
| Shape | Cylindrical |
| Surface Area | ≥900m2/g |
| Size | 3.0mm-5.0mm |
|---|---|
| Package | 25kg/bag |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml |
| Pore Size | 2-3nm |