| Application | Air-conditioning, Refrigerator, Etc. |
|---|---|
| Material | Activated Alumina |
| Shape | Spherical |
| Compressive Strength | 85N |
| Classification | Chemical Auxiliary Agent |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.85 |
| Size | 1.6-2.5mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| PH Value | 6-8 |
|---|---|
| Color | White |
| Crush Strength | ≥20N |
| Working Temperature | 80℃ |
| Shelf Life | 2 Years |
| Moisture Content | 0.3% |
|---|---|
| PH | 7-9 |
| Purity | 98% |
| Certificate | SGS & REACH |
| Pore Size | 3A |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
|---|---|
| Bulk Density | 0.68-0.72g/ml |
| Package | 25kg/bag |
| Loss On Drying | ≤1.5% |
| Particle Density | 1.2-1.3g/ml |
| Packing | 25kg/bag |
|---|---|
| Crush Strength | ≥60N |
| Moisture Adsorption Capacity | ≥20% |
| Product Name | Refrigerant Desiccant |
| Material | Activated Alumina |
| Shape | Spherical |
|---|---|
| Loss On Drying | ≤1.5% |
| Package | 25kg/bag |
| PH Value | 7-9 |
| Particle Density | 1.2-1.3g/ml |
| MOQ | 10 KG |
|---|---|
| Package | 25kg/ Carton Drum |
| Certification | SGS REACH |
| CO2 Absorption | 18.0 |
| Size | 2.0-3.0 Mm,3.0--5.0 Mm , 4.0-6.0 Mm |
| Package | 25kg/carton Drum ; 150 Per Steal Drum |
|---|---|
| Certificate | SGS & REACH |
| Static Adsorbed Water %≥ | 22.0 |
| Static Adsorbed Methanol %≥ | 15.0 |
| Stacking Density G/ml | 0.66 |
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
|---|---|
| Equilibrium Water Capacity | ≥ 27% |
| Equilibrium Carbon Dioxide Capacity | ≥ 18% |
| Attrition Rate | ≤ 0.1% |
| Bulk Density | ≥ 0.72G/ml |