| Bulk Density | G/ml ≥ 0.72 |
|---|---|
| Product Name | 4A Molecular Sieve Desiccant |
| CAS No. | 70955-01-0 |
| Storage | Dry And Ventilated Place |
| Shelf Life | 2 Years |
| Compressive Strength | 85N |
|---|---|
| Shelf Life | 2 Years |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.72 |
| Product Name | 4A Molecular Sieve Desiccant |
| Classification | Chemical Auxiliary Agent |
| Storage | Dry And Ventilated Place |
|---|---|
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Shelf Life | 2 Years |
| Product Name | 4A Molecular Sieve Desiccant |
| Package Moisture | WT ≤ 1.5% |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Size | 2.0-3.0mm, 4.0-6.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Shape | Granular,Pellet |
|---|---|
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
| Equilibrium Water Capacity | ≥ 27% |
| Size | 3.0mm-5.0mm |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Pore Size | 2-3nm |
| Surface Area | ≥900m2/g |
| Moisture Adsorption | ≥21% |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Size | 2.0-3.0mm, 4.0-6.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Size | 2.0-3.0mm, 4.0-6.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Application | Air Drying |
| Moisture Content | 0.3% |
| PH | 7-9 |
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Size | 2.0-3.0mm, 4.0-6.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |