| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
|---|---|
| Shape | Particle |
| Color | Beige |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml,0.68g/ml |
| Water Adsorption | ≥21.0% |
| Shape | Granular;Pellet |
|---|---|
| Size | 0.5-1.0mm; 1.0-1.5mm; 1.5-2.0mm |
| Potassium A Type Molecular Sieve | Spheric Particle |
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
| Equilibrium Water Capacity | ≥ 35% |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
|---|---|
| Shape | Particle |
| Water Adsorption | ≥21.0% |
| Ethylene Adsorption | ≤3.0mg/g |
| Color | Beige |
| Shape | Granular |
|---|---|
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
| Equilibrium Water Capacity | ≥ 27% |
| Equilibrium Carbon Dioxide Capacity | ≥ 18% |
|---|---|
| Attrition Rate | ≤ 0.1% |
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
| Typical Chemical Formula | Na2O. Al2O3. (2.8±0.2) SiO2. (6~7)H2O |
| Purity | 97% |
|---|---|
| Static Adsorbed Water | 18% |
| Stacking Density | 0.75 G/ml |
| Size | 1.7-2.5 Mm |
| Color | Beige |
| Application | Air Drying |
|---|---|
| Shape | Sphere Beads |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Certificate | SGS & REACH |
| Attrition Rate | WT < 0.1% |
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
|---|---|
| Packing | 25KG/Bag |
| Shape | Sphere Beads |
| Moisture Content | 0.3% |
| Application | Air Drying |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
|---|---|
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
| Purity | 98% |
| Moisture Content | 0.3% |
| Shape | Sphere Beads |
| Purity | 98% |
|---|---|
| Application | Air Drying |
| Packing | 25KG/Bag |
| Compressive Strength | 100N |
| Usage | Gases Adsorption From SF6, High Voltage Electric Switchgear |