| Moisture Content | 0.3% |
|---|---|
| PH | 7-9 |
| Purity | 98% |
| Certificate | SGS & REACH |
| Pore Size | 3A |
| Usage | Gases Adsorption From SF6, High Voltage Electric Switchgear |
|---|---|
| Compressive Strength | 100N |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Certificate | SGS & REACH |
| Application | Air Drying |
| Moisture Content | ≤1.0% |
|---|---|
| Application | Air Separation |
| Packing | 25KG/Bag |
| Shape | Spherical |
| Surface Area | 500-800m2/g |
| Attrition Rate | WT < 0.1% |
|---|---|
| Certificate | SGS & REACH |
| Compressive Strength | 100N |
| Packing | 25KG/Bag |
| Purity | 98% |
| Packaging Details | 1. Carton Drum/25KG 2. Carton Box/25KG; 3. Iron Drum/150KG |
|---|---|
| Delivery Time | 3-15 work days |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 Tons/ per Month |
| Place of Origin | Shaanxi,China |
| Attrition Rate | WT < 0.1% |
|---|---|
| Purity | 98% |
| CAS No. | 1318-02-1 |
| Size | 2.0-3.0mm, 4.0-6.0mm |
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
| Attrition Rate | WT < 0.1% |
|---|---|
| Size | 2.0-3.0mm, 4.0-6.0mm |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Certificate | SGS & REACH |
| Purity | 98% |
| Moisture Content | ≤1.0% |
|---|---|
| Application | Air Separation |
| Storage | Keep In Dry And Ventilative Place |
| Crushing Strength | ≥90N/Particle |
| Product Name | Molecular Sieve Adsorbent |
| Color | Beige |
|---|---|
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Max Bulk Density | 0.72g/ml,0.70g/ml |
| Max Water Adsorption | 21.5%min |
| CAS NO | 63231-69-6 |