| Moisture Content | 0.3% |
|---|---|
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
| Material | Alumina Silicate |
| Working Temperature | 0-80℃ |
| Size | 1-3mm |
| Packing | 25KG/Bag |
|---|---|
| Color | White |
| Moisture Content | 0.3% |
| Application | Air Drying |
| Shape | Beads |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.75 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.75 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Quality Management | ISO9001:2008 |
|---|---|
| Shape | Granular;Pellet |
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0mm; 3.0-5.0mm; 4.0-6.0mm |
| EINECS NO | 215-684-8 |
| Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
|---|---|
| Water Content ≤ | 1.0 |
| Qualified Rate Of Particle Size %≥ | 98 |
| Certificate | SGS & REACH |
| Color | Beige |
| Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
|---|---|
| Water Content ≤ | 1.0 |
| Qualified Rate Of Particle Size %≥ | 98 |
| Certificate | SGS & REACH |
| Color | Beige |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.75 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Size | 1-3mm |
|---|---|
| Pore Size | 3A |
| Packing | 25KG/Bag |
| Application | Air Drying |
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.75 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |