| Storage | Keep In Dry And Ventilative Place |
|---|---|
| Crushing Strength | ≥90N/Particle |
| PH Value | 7-9 |
| Attrition Rate | ≤0.1% |
| Particle Size | 1-3mm |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Size | 2.0-3.0mm, 4.0-6.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Size | 2.0-3.0 Mm ; 3.0-5.0 Mm ;4.0-6.0 Mm |
|---|---|
| Ethylene Adsorption | ≤3.0mg/g |
| Size Qualification | ≥98% |
| Type | Desiccant |
| Purity | 98% |
| Moisture Content | 0.3% |
|---|---|
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
| Packing | 25KG/Bag |
| Application | Air Drying |
| Compressive Strength | 100N |
| Size | 2.0-3.0mm, 4.0-6.0mm |
|---|---|
| CAS No. | 1318-02-1 |
| Certificate | SGS & REACH |
| Packing | 25KG/Bag |
| Purity | 98% |
| Compressive Strength | 100N |
|---|---|
| Shape | Sphere Beads |
| Size | 2.0-3.0mm, 4.0-6.0mm |
| Packing | 25KG/Bag |
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
| Shape | Particle |
|---|---|
| Color | Beige |
| Ethylene Adsorption | ≤3.0mg/g |
| Attrition Rate | ≤0.1% |
| Size Qualification | ≥98% |
| Name | Molecular Sieve 3a |
|---|---|
| Advantage | Good Absorption |
| Qualified Rate Of Particle Size %≥ | 98 |
| Certificate | SGS & REACH |
| Color | Beige |
| Shape | Granular |
|---|---|
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
| Equilibrium Water Capacity | ≥ 27% |
| Shape | Sphere |
|---|---|
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
| Equilibrium Water Capacity | ≥ 27% |