| Product Name | Molecular Sieve 5A |
|---|---|
| Static Adsorbed Water % | ≥21.0 |
| Certificate | SGS & REACH |
| Qualified Rate Of Particle Size | ≥98.0 |
| PH | 3-10 |
| PH Value | 6-8 |
|---|---|
| Crush Strength | ≥20N |
| Package | 25kg/bag |
| Shelf Life | 2 Years |
| Pore Size | 2-3nm |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml |
|---|---|
| Size | 3.0mm-5.0mm |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Moisture Adsorption | ≥21% |
| Crush Strength | ≥20N |
| Packing | 25kg/bag |
|---|---|
| Product Name | Refrigerant Desiccant |
| Material | Activated Alumina |
| Crush Strength | ≥60N |
| Shape | Spherical |
| Name | Refrigerant Desiccant |
|---|---|
| Application | Drying And Purifying Refrigerants |
| Wear Rate%≤ | 0.1 |
| Bulk Density G/ml | 0.9 |
| Particle Size Pass Rate%≥ | 98 |
| Quality Management | ISO9001:2008 |
|---|---|
| Shape | Granular |
| Color | White |
| Al2O3 | ≥ 93 % |
| Attrition Rate | ≤ 0.5 % |
| Crush Strength | N ≥ 80 |
|---|---|
| Loss On Ignition(LOI)@960℃ (wt%) | MAX. 1.2% |
| Static Water Adsorption | WT ≥ 22% |
| Certificate | SGS & REACH |
| Shape | Sphere |
| Compressive Strength | 85N |
|---|---|
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Certificate | SGS & REACH |
| CAS No. | 70955-01-0 |
| Shape | Spherical |
| Bulk Density | ≥0.75g/cm3 |
|---|---|
| Size | 2-4mm |
| Crush Strength | ≥60N |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Color | White |
| Size | 2-4mm |
|---|---|
| Material | Activated Alumina |
| Application | Air-conditioning, Refrigerator, Etc. |
| Product Name | Refrigerant Desiccant |
| Attrition Rate | ≤0.2% |