| Shelf Life | 2 Years |
|---|---|
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Product Name | 13X Molecular Sieve Desiccant |
| Working Temperature | 80℃ |
| Crush Strength | ≥20N |
| Pore Size | 2-3nm |
|---|---|
| Size | 3.0mm-5.0mm |
| Shelf Life | 2 Years |
| PH Value | 6-8 |
| Working Temperature | 80℃ |
| Surface Area | ≥900m2/g |
|---|---|
| PH Value | 6-8 |
| Working Temperature | 80℃ |
| Color | White |
| Shape | Cylindrical |
| Surface Area | ≥900m2/g |
|---|---|
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Moisture Adsorption | ≥21% |
| Size | 3.0mm-5.0mm |
| Crush Strength | ≥20N |
| Pore Size | 2-3mm |
|---|---|
| Moisture Adsorption | ≥21% |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| PH Value | 6-8 |
| Size | 3.0mm-5.0mm |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Static Water Adsorption | WT ≥ 22% |
| Shape | Spherical |
| Material | Activated Alumina |
| Application | Air-conditioning, Refrigerator, Etc. |
| Packing | 25kg/bag |
|---|---|
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Application | Air-conditioning, Refrigerator, Etc. |
| CAS No. | 70955-01-0 |
| Product Name | Refrigerant Desiccant |
| Pore Size | 3A |
|---|---|
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
| Shape | Sphere Beads |
| Usage | Gases Adsorption From SF6, High Voltage Electric Switchgear |
| Attrition Rate | WT < 0.1% |
| Packaging Details | 1. Carton Drum/25KG 2. Carton Box/25KG; 3. Iron Drum/150KG |
|---|---|
| Delivery Time | 3-15 work days |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 Tons/ per Month |
| Place of Origin | Shaanxi,China |
| Material | Activated Alumina |
|---|---|
| Certificate | SGS & REACH |
| Packing | 25kg/bag |
| Classification | Chemical Auxiliary Agent |
| Compressive Strength | 85N |