| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.75 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Shape | Granular,Pellet |
|---|---|
| Color | Beige |
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
| Attrition Rate | ≤ 0.1% |
| Certificate | SGS & REACH |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.75 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Color | Beige |
|---|---|
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Max Bulk Density | 0.72g/ml,0.70g/ml |
| Max Water Adsorption | 21.5%min |
| Package Moisture Content% | ≤1.50 |
| CAS NO | 63231-69-6 |
|---|---|
| EINECS NO | 215-684-8 |
| Another Name | Molecular Sieve 4A |
| Potassium A Type Molecular Sieve | Spheric Particle |
| Color | Beige |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.75 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Shape | Granular,Pellet |
|---|---|
| Color | Beige |
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
| Equilibrium Water Capacity | ≥ 27% |
| Attrition Rate | ≤ 0.1% |
| Static Adsorbed N-hexane % | ≥12.0 |
|---|---|
| Quality Management | ISO9001:2008 |
| Color | Beige |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Max Bulk Density | 0.72g/ml,0.70g/ml |
| Shape | Granular;Pellet |
|---|---|
| Size | 0.5-1.0mm; 1.0-1.5mm; 1.5-2.0mm |
| Potassium A Type Molecular Sieve | Spheric Particle |
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
| Equilibrium Water Capacity | ≥ 35% |
| Size | 1-3mm |
|---|---|
| Pore Size | 3A |
| Packing | 25KG/Bag |
| Application | Air Drying |
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |