| Moisture Adsorption | ≥21% |
|---|---|
| Shelf Life | 2 Years |
| Surface Area | ≥900m2/g |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| PH Value | 6-8 |
| Color | Beige |
|---|---|
| Product Name | Molecular Sieve 5A |
| PH | 3-10 |
| Qualified Rate Of Particle Size | ≥98.0 |
| Attrition Rate | ≤0.20% |
| Purity | 98% |
|---|---|
| Application | Air Drying |
| Packing | 25KG/Bag |
| Compressive Strength | 100N |
| Usage | Gases Adsorption From SF6, High Voltage Electric Switchgear |
| Shape | Cylindrical,Granular, Pellet |
|---|---|
| Compressive Strength N/P | ≥50 |
| Qualified Rate Of Particle Size | ≥98.0 |
| Attrition Rate | ≤0.20% |
| Static Adsorbed Water | ≥21.0 |
| Package Moisture Content% | ≤1.50 |
|---|---|
| Size | 2.0-6.0mm |
| Shape | Cylindrical,Granular, Pellet |
| Max Water Adsorption | 21.5%min |
| PH | 3-10 |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
|---|---|
| Bulk Density | 0.68-0.72g/ml |
| Package | 25kg/bag |
| Loss On Drying | ≤1.5% |
| Particle Density | 1.2-1.3g/ml |
| Type | Adsorbent |
|---|---|
| Shape | Granular,Pellet |
| Application | Catalysis, Adsorption, Separation, And Ion Exchange |
| Color | Beige |
| Appearance | White Powder |
| Color | Beige |
|---|---|
| Type | Adsorbent |
| Application | Catalysis, Adsorption, Separation, And Ion Exchange |
| Quality Management | ISO9001:2008 |
| Pore Size | 3-10 Å |