| Max Water Adsorption | 21.5%min |
|---|---|
| Max Bulk Density | 0.72g/ml,0.70g/ml |
| Shape | Cylindrical,Granular, Pellet |
| Certificate | SGS & REACH |
| Qualified Rate Of Particle Size | ≥98.0 |
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
|---|---|
| Packing | 25KG/Bag |
| Shape | Sphere Beads |
| Moisture Content | 0.3% |
| Application | Air Drying |
| Particle Size | 2.0-5.0mm |
|---|---|
| Product Name | Molecular Sieve 5A |
| Pore Volume | ≥0.35cm3/g |
| Crush Strength | ≥20N |
| Qualified Rate Of Particle Size | ≥98.0 |
| Attrition Rate | WT < 0.1% |
|---|---|
| Usage | Gases Adsorption From SF6, High Voltage Electric Switchgear |
| Purity | 98% |
| Shape | Sphere Beads |
| CAS No. | 1318-02-1 |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml |
|---|---|
| Pore Size | 2-3nm |
| Moisture Adsorption | ≥21% |
| Crush Strength | ≥20N |
| Shelf Life | 2 Years |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml |
|---|---|
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Surface Area | ≥900m2/g |
| Pore Size | 2-3nm |
| Working Temperature | 80℃ |
| Moisture Content | 0.3% |
|---|---|
| CAS No. | 1318-02-1 |
| Usage | Gases Adsorption From SF6, High Voltage Electric Switchgear |
| Size | 2.0-3.0mm, 4.0-6.0mm |
| Certificate | SGS & REACH |
| Size | 2.0-6.0mm |
|---|---|
| Qualified Rate Of Particle Size | ≥98.0 |
| Max Water Adsorption | 21.5%min |
| Color | Beige |
| Product Name | Molecular Sieve 5A |
| Storage | Dry And Ventilated Place |
|---|---|
| Package Moisture | WT ≤ 1.5% |
| Certificate | SGS & REACH |
| Compressive Strength | 85N |
| Product Name | 4A Molecular Sieve Desiccant |
| Working Temperature | 80℃ |
|---|---|
| Moisture Adsorption | ≥21% |
| Pore Size | 2-3nm |
| Shape | Cylindrical |
| Shelf Life | 2 Years |