| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.75 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Packaging Details | 25-kilogram woven polypropylene bags with a plastic liner. |
|---|---|
| Delivery Time | 5-8days |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 200 Tons per Month |
| Place of Origin | Shaanxi,China |
| PH Value | 2-12 |
|---|---|
| Moisture Content | ≤1.0% |
| Stacking Density | 680-700G/L |
| Compression Strength | ≥75N/Particle |
| Model | CMS-220 |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.72 |
|---|---|
| Shelf Life | 2 Years |
| Package Moisture | WT ≤ 1.5% |
| Application | Air Drying, Dehydration, Adsorption |
| Product Name | 4A Molecular Sieve Desiccant |
| Adsorption Pressure | 0.75-0.8Mpa |
|---|---|
| Particle Diameter | 1.1mm-1.2mm |
| Test Temperature | ≤20℃ |
| Stacking Density | 680-700G/L |
| Adsorprion Time | 2X50S |
| Name | Molecular Sieve Adsorber |
|---|---|
| Feature | Reliability |
| Temperature | 250℃To 450℃ |
| Bulk Density G/ml | 0.9 |
| Particle Size Pass Rate%≥ | 98 |
| Name | Molecular Sieve Adsorbent |
|---|---|
| Feature | Ultra Low Wear |
| Wear Rate%≤ | 0.1 |
| Bulk Density G/ml | 0.9 |
| Particle Size Pass Rate%≥ | 98 |
| Name | Molecular Sieve Adsorbent |
|---|---|
| Static Water Adsorption%≥ | 19.0 |
| Wear Rate%≤ | 0.1 |
| Bulk Density G/ml | 0.85 |
| Particle Size Pass Rate%≥ | 98 |
| Product Name | Carbon Molecular Sieve |
|---|---|
| Compression Strength | ≥75N/Particle |
| Test Temperature | ≤20℃ |
| Adsorprion Time | 2X50S |
| Stacking Density | 680-700G/L |
| Packing | 25kg/bag |
|---|---|
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Application | Air-conditioning, Refrigerator, Etc. |
| CAS No. | 70955-01-0 |
| Product Name | Refrigerant Desiccant |