| Static Water Adsorption | WT ≥ 22% |
|---|---|
| CAS No. | 1318-02-1 |
| Package Moisture | WT ≤ 1.5% |
| Usage | Gases Adsorption From SF6, High Voltage Electric Switchgear |
| Shape | Sphere |
| Packaging Details | 1. Carton Drum/25KG 2. Carton Box/25KG; 3. Iron Drum/150KG |
|---|---|
| Delivery Time | 3-15 work days |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 Tons/ per Month |
| Place of Origin | Shaanxi,China |
| Name | Molecular Sieve Dryer |
|---|---|
| Static Water Adsorption%≥ | 17.5 |
| Wear Rate%≤ | 0.1 |
| Bulk Density G/ml | 0.85 |
| Particle Size Pass Rate%≥ | 98 |
| Particle Size | 2.0-5.0mm |
|---|---|
| Shape | Cylindrical,Granular, Pellet |
| Bulk Density | ≥0.60g/ml |
| PH | 3-10 |
| Pore Volume | ≥0.35cm3/g |
| Classification | Adsorption Auxiliary Agent |
|---|---|
| Product Name | 4.0 - 6.0mm 3A Molecular Sieve Desiccant For High Voltage Electric Equipment Switchgear |
| High Light | Switchgear 3A Molecular Sieve Adsorbent, 6.0mm 3A Molecular Sieve, Chemical Molecular Sieve Desiccant |
| Certificate | SGS & REACH |
| CAS No. | 1318-02-1 |
| Static Water Adsorption | WT ≥ 22% |
|---|---|
| Material | Activated Alumina |
| Application | Air-conditioning, Refrigerator, Etc. |
| CAS No. | 70955-01-0 |
| Size | 2-4mm |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml |
|---|---|
| Shelf Life | 2 Years |
| Package | 25kg/bag |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Surface Area | ≥900m2/g |
| Name | Refrigerant Desiccant |
|---|---|
| Feature | Multi Functional |
| Refrigerant Model | R12,R22,R123,R124,R125,R134a,R143a |
| Bulk Density G/ml | 0.9 |
| Particle Size Pass Rate%≥ | 98 |
| Name | Refrigerant Desiccant |
|---|---|
| Application | Drying And Purifying Refrigerants |
| Wear Rate%≤ | 0.1 |
| Bulk Density G/ml | 0.9 |
| Particle Size Pass Rate%≥ | 98 |
| Name | Refrigerant Desiccant |
|---|---|
| Feature | High Chemical Compatibility |
| Wear Rate%≤ | 0.1 |
| Bulk Density G/ml | 0.9 |
| Particle Size Pass Rate%≥ | 98 |