| CAS No. | 70955-01-0 |
|---|---|
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Classification | Chemical Auxiliary Agent |
| Package Moisture | WT ≤ 1.5% |
| Shape | Granular;Spheric Particle |
| Shape | Spherical |
|---|---|
| Loss On Drying | ≤1.5% |
| Package | 25kg/bag |
| PH Value | 7-9 |
| Particle Density | 1.2-1.3g/ml |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
|---|---|
| Bulk Density | 0.68-0.72g/ml |
| Package | 25kg/bag |
| Loss On Drying | ≤1.5% |
| Particle Density | 1.2-1.3g/ml |
| Package | 25kg/carton Drum ; 150 Per Steal Drum |
|---|---|
| Certificate | SGS & REACH |
| Color | Beige |
| Purity | 98% |
| Size | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
| Name | 4A Molecular Sieve Desiccant |
|---|---|
| Color | Beige |
| Feature 1 | High Abrasion Resistance |
| Feature 2 | High Crush Strength |
| Potassium A Type Molecular Sieve | Spheric Particle |
| Name | 4A Molecular Sieve Desiccant |
|---|---|
| Color | Beige |
| Feature | High Abrasion Resistance |
| Potassium A Type Molecular Sieve | Spheric Particle |
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
| CAS NO | 63231-69-6 |
|---|---|
| EINECS NO | 215-684-8 |
| Another Name | Molecular Sieve 4A |
| Potassium A Type Molecular Sieve | Spheric Particle |
| Color | Beige |
| Color | Beige |
|---|---|
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
| Static Adsorbed Methanol | ≤ 15% |
| Attrition Rate | ≤ 0.20% |
| Compressive Strength | ≥ 135 N/particle |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.72 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.72 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |