| Moisture Content | 0.3% |
|---|---|
| CAS No. | 1318-02-1 |
| Usage | Gases Adsorption From SF6, High Voltage Electric Switchgear |
| Size | 2.0-3.0mm, 4.0-6.0mm |
| Certificate | SGS & REACH |
| Moisture Content | 0.3% |
|---|---|
| Application | Air Drying |
| Usage | Gases Adsorption From SF6, High Voltage Electric Switchgear |
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
| CAS No. | 1318-02-1 |
| Quality Management | ISO9001:2008 |
|---|---|
| Shape | Granular;Pellet |
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0mm; 3.0-5.0mm; 4.0-6.0mm |
| EINECS NO | 215-684-8 |
| Name | Molecular Sieve 3a |
|---|---|
| Advantage | Good Absorption |
| Qualified Rate Of Particle Size %≥ | 98 |
| Certificate | SGS & REACH |
| Color | Beige |
| Moisture Content | 0.3% |
|---|---|
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
| Material | Alumina Silicate |
| Working Temperature | 0-80℃ |
| Size | 1-3mm |
| Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
|---|---|
| Water Content ≤ | 1.0 |
| Qualified Rate Of Particle Size %≥ | 98 |
| Certificate | SGS & REACH |
| Color | Beige |
| Size | 1-3mm |
|---|---|
| Pore Size | 3A |
| Packing | 25KG/Bag |
| Application | Air Drying |
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
| Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
|---|---|
| Water Content ≤ | 1.0 |
| Qualified Rate Of Particle Size %≥ | 98 |
| Certificate | SGS & REACH |
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0 Mm ; 3.0-5.0 Mm ;4.0-6.0 Mm |
|---|---|
| Shape | Particle |
| Color | Beige |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml,0.68g/ml |
| Water Adsorption | ≥21.0% |
| Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
|---|---|
| Water Content ≤ | 1.0 |
| Qualified Rate Of Particle Size %≥ | 98 |
| Certificate | SGS & REACH |
| Color | Beige |