| Attrition Rate | WT < 0.1% |
|---|---|
| Certificate | SGS & REACH |
| Compressive Strength | 100N |
| Packing | 25KG/Bag |
| Purity | 98% |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Moisture Content | ≤1.0% |
|---|---|
| Application | Air Separation |
| Storage | Keep In Dry And Ventilative Place |
| Crushing Strength | ≥90N/Particle |
| Product Name | Molecular Sieve Adsorbent |
| Packaging Details | 1. Carton Drum/25KG 2. Carton Box/25KG; 3. Iron Drum/150KG |
|---|---|
| Delivery Time | 3-15 work days |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 Tons/ per Month |
| Place of Origin | Shaanxi,China |
| Packaging Details | 1. Carton Drum/25KG 2. Carton Box/25KG; 3. Iron Drum/150KG |
|---|---|
| Delivery Time | 3-15 work days |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 Tons/ per Month |
| Place of Origin | Shaanxi,China |
| Color | Beige |
|---|---|
| Type | Adsorbent |
| Application | Catalysis, Adsorption, Separation, And Ion Exchange |
| Quality Management | ISO9001:2008 |
| Pore Size | 3-10 Å |
| Type | Adsorbent |
|---|---|
| Shape | Granular,Pellet |
| Application | Catalysis, Adsorption, Separation, And Ion Exchange |
| Color | Beige |
| Appearance | White Powder |
| Origin | Shanghai,China(Mainland) |
|---|---|
| Shape | Granular,Pellet |
| Quality Management | ISO9001:2008 |
| Static Adsorbed Water | 25.0% |
| Purity | ≥ 99% |
| Color | Beige |
|---|---|
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Max Bulk Density | 0.72g/ml,0.70g/ml |
| Max Water Adsorption | 21.5%min |
| CAS NO | 63231-69-6 |
| Classification | Adsorption Auxiliary Agent |
|---|---|
| Product Name | 4.0 - 6.0mm 3A Molecular Sieve Desiccant For High Voltage Electric Equipment Switchgear |
| High Light | Switchgear 3A Molecular Sieve Adsorbent, 6.0mm 3A Molecular Sieve, Chemical Molecular Sieve Desiccant |
| Certificate | SGS & REACH |
| CAS No. | 1318-02-1 |