| Company Type | Manufacturer |
|---|---|
| Size | 8*12 Mesh And 4*6 Mesh |
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
| Compressive Strength | ≥ 135 N/particle |
| Attrition Rate≥50 | ≤ 0.20% |
| Purity | 97% |
|---|---|
| Static Adsorbed Water | 18% |
| Stacking Density | 0.75 G/ml |
| Size | 1.7-2.5 Mm |
| Color | Beige |
| Pore Size | 3A |
|---|---|
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
| Shape | Sphere Beads |
| Usage | Gases Adsorption From SF6, High Voltage Electric Switchgear |
| Attrition Rate | WT < 0.1% |
| CAS No. | 1318-02-1 |
|---|---|
| Compressive Strength | 100N |
| Product Category | 3A Molecular Sieve Desiccant |
| Attrition Rate | WT < 0.1% |
| Product Name | Zeolite 3A Molecular Sieve Desiccant For High Voltage Electric Equipment Switchgear |
| Storage | Keep In Dry And Ventilative Place |
|---|---|
| Shelf Life | 2 Years |
| Crushing Strength | ≥90N/Particle |
| Attrition Rate | ≤0.1% |
| Bulk Density | 0.6-0.8g/ml |
| Water Adsorption | ≥21.0% |
|---|---|
| Type Of Absorbent | Molecular Sieve |
| Static Adsorbed Water | 25.0% |
| Quality Management | ISO9001:2008 |
| Type | Adsorbent |
| Moisture Content | 0.3% |
|---|---|
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
| Packing | 25KG/Bag |
| Application | Air Drying |
| Compressive Strength | 100N |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Size | 2.0-3.0mm, 4.0-6.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Moisture Content | 0.3% |
|---|---|
| PH | 7-9 |
| Purity | 98% |
| Certificate | SGS & REACH |
| Pore Size | 3A |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
|---|---|
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
| Purity | 98% |
| Moisture Content | 0.3% |
| Shape | Sphere Beads |