| Moisture Content | 0.3% |
|---|---|
| CAS No. | 1318-02-1 |
| Usage | Gases Adsorption From SF6, High Voltage Electric Switchgear |
| Size | 2.0-3.0mm, 4.0-6.0mm |
| Certificate | SGS & REACH |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml |
|---|---|
| Pore Size | 2-3nm |
| Moisture Adsorption | ≥21% |
| Crush Strength | ≥20N |
| Shelf Life | 2 Years |
| Product Name | 13X Molecular Sieve Desiccant |
|---|---|
| Crush Strength | ≥20N |
| Color | White |
| Working Temperature | 80℃ |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Type | Adsorbent |
|---|---|
| Shape | Granular,Pellet |
| Application | Catalysis, Adsorption, Separation, And Ion Exchange |
| Color | Beige |
| Appearance | White Powder |
| Particle Size | 2.0-5.0mm |
|---|---|
| Product Name | Molecular Sieve 5A |
| Pore Volume | ≥0.35cm3/g |
| Crush Strength | ≥20N |
| Qualified Rate Of Particle Size | ≥98.0 |
| Shape | Cylindrical,Granular, Pellet |
|---|---|
| Certificate | SGS & REACH |
| Static Adsorbed Water % | ≥21.0 |
| Quality Management | ISO9001:2008 |
| Product Name | Molecular Sieve 5A |
| Application | Air Drying |
|---|---|
| Shape | Sphere Beads |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Certificate | SGS & REACH |
| Attrition Rate | WT < 0.1% |