| Type Of Absorbent | Molecular Sieve |
|---|---|
| Quality Management | ISO9001:2008 |
| Absorption Capability | >18% |
| Color | Beige |
| Type | Adsorbent |
| Purity | 98% |
|---|---|
| Application | Air Drying |
| Packing | 25KG/Bag |
| Compressive Strength | 100N |
| Usage | Gases Adsorption From SF6, High Voltage Electric Switchgear |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
|---|---|
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
| Purity | 98% |
| Moisture Content | 0.3% |
| Shape | Sphere Beads |
| Size | 2.0-6.0mm |
|---|---|
| Qualified Rate Of Particle Size | ≥98.0 |
| Max Water Adsorption | 21.5%min |
| Color | Beige |
| Product Name | Molecular Sieve 5A |
| CAS No. | 1318-02-1 |
|---|---|
| Compressive Strength | 100N |
| Product Category | 3A Molecular Sieve Desiccant |
| Attrition Rate | WT < 0.1% |
| Product Name | Zeolite 3A Molecular Sieve Desiccant For High Voltage Electric Equipment Switchgear |
| Attrition Rate | WT < 0.1% |
|---|---|
| Size | 2.0-3.0mm, 4.0-6.0mm |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Certificate | SGS & REACH |
| Purity | 98% |
| Crush Strength | ≥20N |
|---|---|
| Surface Area | ≥900m2/g |
| Shelf Life | 2 Years |
| PH Value | 6-8 |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Application | Air Drying |
| Moisture Content | 0.3% |
| PH | 7-9 |
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
| Product Category | 3A Molecular Sieve Desiccant |
|---|---|
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Usage | Gases Adsorption From SF6, High Voltage Electric Switchgear |
| Shape | Sphere |
| Attrition Rate | WT < 0.1% |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.85 |
| Size | 1.6-2.5mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |