| Typical Chemical Formula | Na2O. Al2O3. (2.8±0.2) SiO2. (6~7)H2O |
|---|---|
| SiO2 Al2O3 | ≈2.6-3.0 |
| Quality Management | ISO9001:2008 |
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
| Equilibrium Water Capacity | ≥ 27% |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.75 |
| Size | 0.5-1.0mm, 1.0-1.5mm, 1.5-2mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Name | Molecular Sieve Pellets |
|---|---|
| Feature | Effectency |
| Application | Remove Moisture |
| Bulk Density G/ml | 0.9 |
| Particle Size Pass Rate%≥ | 98 |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.85 |
| Size | 1.6-2.5mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Package Moisture Content% | ≤1.50 |
|---|---|
| Size | 2.0-6.0mm |
| Shape | Cylindrical,Granular, Pellet |
| Max Water Adsorption | 21.5%min |
| PH | 3-10 |
| Packaging Details | 1. Carton Drum/25KG 2. Carton Box/25KG; 3. Iron Drum/150KG |
|---|---|
| Delivery Time | 3-15 work days |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 Tons/ per Month |
| Place of Origin | Shaanxi,China |
| Compressive Strength N/P | ≥50 |
|---|---|
| Qualified Rate Of Particle Size | ≥98.0 |
| Attrition Rate | ≤0.20% |
| Color | Beige |
| Particle Size | 2.0-5.0mm |
| Cas No | 308080-99-1 |
|---|---|
| Adsorption Rate | 2*58s |
| Packing | 25KG/Bag |
| Adsorptioncapacity | High For Water And Gases |
| Moisture Content | ≤1.0% |