| Packaging Details | 1. Carton Drum/25KG 2. Carton Box/25KG; 3. Iron Drum/150KG |
|---|---|
| Delivery Time | 3-15 work days |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 200 Tons per Month |
| Place of Origin | Shaanxi,China |
| Surface Area | 500-800m2/g |
|---|---|
| Particle Size | 1-3mm |
| Crushing Strength | ≥90N/Particle |
| Shape | Spherical |
| Product Name | Molecular Sieve Adsorbent |
| Size | 2-3mm, 3-5mm, 4-6mm |
|---|---|
| Water Content | ≤1.0 |
| Shape | Pellet,Granular |
| Certificate | ISO 9001:2008 |
| Color | Beige |
| Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
|---|---|
| Water Content ≤ | 1.0 |
| Qualified Rate Of Particle Size %≥ | 98 |
| Certificate | SGS & REACH |
| Color | Beige |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml,0.68g/ml |
|---|---|
| Water Adsorption | ≥21.0% |
| Certificate | SGS & REACH |
| Attrition Rate | ≤0.1% |
| Type | Adsorbent |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
|---|---|
| Shape | Particle |
| Color | Beige |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml,0.68g/ml |
| Water Adsorption | ≥21.0% |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
|---|---|
| Shape | Particle |
| Color | Beige |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml,0.68g/ml |
| Water Adsorption | ≥21.0% |
| Size | 2.0-3.0 Mm ; 3.0-5.0 Mm ;4.0-6.0 Mm |
|---|---|
| Ethylene Adsorption | ≤3.0mg/g |
| Size Qualification | ≥98% |
| Type | Desiccant |
| Purity | 98% |
| Size | 2.0-3.0 Mm ; 3.0-5.0 Mm ;4.0-6.0 Mm |
|---|---|
| Ethylene Adsorption | ≤3.0mg/g |
| Size Qualification | ≥98% |
| Water Adsorption | ≥21.0% |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml,0.68g/ml |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
|---|---|
| Bulk Density | ≥0.75g/ml,0.68g/ml |
| Water Adsorption | ≥21.0% |
| Ethylene Adsorption | ≤3.0mg/g |
| Package Moisture | ≤1.5% |