| Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
|---|---|
| Water Content ≤ | 1.0 |
| Qualified Rate Of Particle Size %≥ | 98 |
| Certificate | SGS & REACH |
| Color | Beige |
| CAS NO | 63231-69-6 |
|---|---|
| EINECS NO | 215-684-8 |
| Another Name | Molecular Sieve 4A |
| Potassium A Type Molecular Sieve | Spheric Particle |
| Color | Beige |
| Surface Area | ≥900m2/g |
|---|---|
| Pore Size | 2-3nm |
| Package | 25kg/bag |
| Working Temperature | 80℃ |
| Shelf Life | 2 Years |
| Product Name | 13X Molecular Sieve Desiccant |
|---|---|
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Pore Size | 2-3nm |
| Shape | Cylindrical |
| Package | 25kg/bag |
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Working Temperature | 80℃ |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml |
| Product Name | 13X Molecular Sieve Desiccant |
| Product Name | 13X Molecular Sieve Desiccant |
|---|---|
| Crush Strength | ≥20N |
| Color | White |
| Working Temperature | 80℃ |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Pore Size | 4A |
|---|---|
| Size | 3-5mm |
| Crush Strength | ≥20N |
| Moisture Adsorption | ≥21% |
| Shelf Life | 2 Years |
| Appearance | Granular |
|---|---|
| Color | Beige |
| Diameter | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
| Equilibrium Water Capacity | ≥ 27% |
| Shape | Pellet |
|---|---|
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
| Equilibrium Water Capacity | ≥ 27% |
| Shape | Granular |
|---|---|
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
| Equilibrium Water Capacity | ≥ 27% |