| Package Moisture | WT ≤ 1.5% |
|---|---|
| Product Name | 4A Molecular Sieve Desiccant |
| Shelf Life | 2 Years |
| CAS No. | 70955-01-0 |
| Compressive Strength | 85N |
| Attrition Rate | WT < 0.1% |
|---|---|
| Usage | Gases Adsorption From SF6, High Voltage Electric Switchgear |
| Purity | 98% |
| Shape | Sphere Beads |
| CAS No. | 1318-02-1 |
| Max Water Adsorption | 21.5%min |
|---|---|
| Max Bulk Density | 0.72g/ml,0.70g/ml |
| Shape | Cylindrical,Granular, Pellet |
| Certificate | SGS & REACH |
| Qualified Rate Of Particle Size | ≥98.0 |
| Product Name | Molecular Sieve 5A |
|---|---|
| Static Adsorbed Water % | ≥21.0 |
| Certificate | SGS & REACH |
| Qualified Rate Of Particle Size | ≥98.0 |
| PH | 3-10 |