| Particle Size | 2.0-5.0mm |
|---|---|
| Shape | Cylindrical,Granular, Pellet |
| Bulk Density | ≥0.60g/ml |
| PH | 3-10 |
| Pore Volume | ≥0.35cm3/g |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml |
|---|---|
| Size | 3.0mm-5.0mm |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Moisture Adsorption | ≥21% |
| Crush Strength | ≥20N |
| Water Adsorption | ≤10.0% |
|---|---|
| Attrition Rate | ≤0.20% |
| Bulk Density | ≥0.60g/ml |
| Product Name | Molecular Sieve 5A |
| Compressive Strength N/P | ≥50 |
| PH | 3-10 |
|---|---|
| Size | 2.0-6.0mm |
| Qualified Rate Of Particle Size | ≥98.0 |
| Color | Beige |
| Package Moisture Content% | ≤1.50 |
| Product Name | Molecular Sieve 5A |
|---|---|
| Static Adsorbed Water % | ≥21.0 |
| Certificate | SGS & REACH |
| Qualified Rate Of Particle Size | ≥98.0 |
| PH | 3-10 |
| Classification | Adsorption Auxiliary Agent |
|---|---|
| Product Name | 4.0 - 6.0mm 3A Molecular Sieve Desiccant For High Voltage Electric Equipment Switchgear |
| High Light | Switchgear 3A Molecular Sieve Adsorbent, 6.0mm 3A Molecular Sieve, Chemical Molecular Sieve Desiccant |
| Certificate | SGS & REACH |
| CAS No. | 1318-02-1 |
| Bulk Density | ≥0.75g/cm3 |
|---|---|
| Size | 2-4mm |
| Crush Strength | ≥60N |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Color | White |
| Packing | 25kg/bag |
|---|---|
| Product Name | Refrigerant Desiccant |
| Material | Activated Alumina |
| Crush Strength | ≥60N |
| Shape | Spherical |
| CAS No. | 70955-01-0 |
|---|---|
| Size | 2-4mm |
| Shape | Spherical |
| Certificate | SGS & REACH |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Crush Strength | N ≥ 80 |
|---|---|
| Loss On Ignition(LOI)@960℃ (wt%) | MAX. 1.2% |
| Static Water Adsorption | WT ≥ 22% |
| Certificate | SGS & REACH |
| Shape | Sphere |