| Pore Size | 3A |
|---|---|
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
| Shape | Sphere Beads |
| Usage | Gases Adsorption From SF6, High Voltage Electric Switchgear |
| Attrition Rate | WT < 0.1% |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Static Water Adsorption | WT ≥ 22% |
| Shape | Spherical |
| Material | Activated Alumina |
| Application | Air-conditioning, Refrigerator, Etc. |
| Application | Air-conditioning, Refrigerator, Etc. |
|---|---|
| Size | 2-4mm |
| Product Name | Refrigerant Desiccant |
| CAS No. | 70955-01-0 |
| Certificate | SGS & REACH |
| Type | Adsorbent |
|---|---|
| Shape | Granular,Pellet |
| Application | Catalysis, Adsorption, Separation, And Ion Exchange |
| Color | Beige |
| Appearance | White Powder |
| Packing | 25kg/bag |
|---|---|
| Crush Strength | ≥60N |
| Moisture Adsorption Capacity | ≥20% |
| Product Name | Refrigerant Desiccant |
| Material | Activated Alumina |
| Size | 2-4mm |
|---|---|
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Material | Activated Alumina |
| Packing | 25kg/bag |
| Color | White |
| Moisture Content | ≤1.0% |
|---|---|
| Application | Air Separation |
| Packing | 25KG/Bag |
| Shape | Spherical |
| Surface Area | 500-800m2/g |
| Packing | 25kg/bag |
|---|---|
| Size | 2-4mm |
| PH Value | 3-4 |
| Application | Air-conditioning, Refrigerator, Etc. |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Quality Management | ISO9001:2008 |
|---|---|
| Shape | Granular |
| Color | White |
| Al2O3 | ≥ 93 % |
| Attrition Rate | ≤ 0.5 % |
| Color | Beige |
|---|---|
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Max Bulk Density | 0.72g/ml,0.70g/ml |
| Max Water Adsorption | 21.5%min |
| CAS NO | 63231-69-6 |