| Name | Molecular Sieve Dryer |
|---|---|
| Static Water Adsorption%≥ | 17.5 |
| Wear Rate%≤ | 0.1 |
| Bulk Density G/ml | 0.85 |
| Particle Size Pass Rate%≥ | 98 |
| Origin | Shanghai,China(Mainland) |
|---|---|
| Shape | Granular,Pellet |
| Quality Management | ISO9001:2008 |
| Static Adsorbed Water | 25.0% |
| Purity | ≥ 99% |
| Bulk Density | 0.68-0.72g/ml |
|---|---|
| Color | White |
| PH Value | 7-9 |
| Shape | Spherical |
| Shelf Life | 2 Years |
| Classification | Adsorption Auxiliary Agent |
|---|---|
| Product Name | 4.0 - 6.0mm 3A Molecular Sieve Desiccant For High Voltage Electric Equipment Switchgear |
| High Light | Switchgear 3A Molecular Sieve Adsorbent, 6.0mm 3A Molecular Sieve, Chemical Molecular Sieve Desiccant |
| Certificate | SGS & REACH |
| CAS No. | 1318-02-1 |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml |
|---|---|
| Size | 3.0mm-5.0mm |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Moisture Adsorption | ≥21% |
| Crush Strength | ≥20N |
| Other Names | CMS |
|---|---|
| Color | Black |
| Model | CMS-220/240/260 |
| Type | Adsorbent |
| Nominal Pore Diameter | 4 Angstroms |
| Nominal Pore Diameter | 4 Angstroms |
|---|---|
| Size | 1.3mm, 1.6mm |
| Stacking Density | 680-700G/L |
| Compression Strength | ≥75N/Particle |
| Model | CMS-220/240/260 |
| Static Water Adsorption | WT ≥ 22% |
|---|---|
| Material | Activated Alumina |
| Application | Air-conditioning, Refrigerator, Etc. |
| CAS No. | 70955-01-0 |
| Size | 2-4mm |
| Compressive Strength | 85N |
|---|---|
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Certificate | SGS & REACH |
| CAS No. | 70955-01-0 |
| Shape | Spherical |
| PH Value | 6-8 |
|---|---|
| Crush Strength | ≥20N |
| Package | 25kg/bag |
| Shelf Life | 2 Years |
| Pore Size | 2-3nm |