| CAS NO | 63231-69-6 |
|---|---|
| EINECS NO | 215-684-8 |
| Another Name | Molecular Sieve 4A |
| Potassium A Type Molecular Sieve | Spheric Particle |
| Color | Beige |
| Shape | Sphere |
|---|---|
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
| Package Moisture | ≤ 1.5% |
| Equilibrium Water Capacity | ≥ 27% |
| Size | 2.0-3.0mm;3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
|---|---|
| Shape | Granular Strip |
| Color | Beige |
| Quality Management | ISO9001 |
| Stacking Density G/ml | 0.66 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
|---|---|
| Shape | Particle |
| Color | Beige |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml,0.68g/ml |
| Water Adsorption | ≥21.0% |
| EINECS NO | 215-684-8 |
|---|---|
| CAS NO | 63231-69-6 |
| Shape | Granular |
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
| Equilibrium Carbon Dioxide Capacity | ≥ 18% |
|---|---|
| Attrition Rate | ≤ 0.1% |
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
| Typical Chemical Formula | Na2O. Al2O3. (2.8±0.2) SiO2. (6~7)H2O |
| Shape | Granular,Pellet |
|---|---|
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
| Bulk Density | ≥ 0.72G/ml |
| Size Qualification | ≥ 97% |
| Type Of Absorbent | Molecular Sieve |
|---|---|
| Purity | 98% |
| Shape | Granular,Pellet |
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
| Package | 25kg/carton Drum ; 150 Per Steal Drum |
|---|---|
| Certificate | ISO9001:2008 |
| Color | Beige |
| Purity | 98% |
| Shape | Granular,Pellet |
| Shape | Granular;Pellet |
|---|---|
| Color | Beige |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Potassium A Type Molecular Sieve | Spheric Particle |
| Certificate | J.SGS & REACH |