| Crush Strength | ≥20N |
|---|---|
| Moisture Adsorption | ≥21% |
| Pore Size | 4A |
| Storage | Dry And Ventilated Place |
| Application | Air Drying, Dehydration, Adsorption |
| Classification | Chemical Auxiliary Agent |
|---|---|
| Shape | Granular;Spheric Particle |
| Certificate | SGS & REACH |
| Package Moisture | WT ≤ 1.5% |
| Shelf Life | 2 Years |
| Package | 25kg/bag |
|---|---|
| Product Name | 4A Molecular Sieve Desiccant |
| Moisture Adsorption | ≥21% |
| Size | 3-5mm |
| Shelf Life | 2 Years |
| Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
|---|---|
| Water Content ≤ | 1.0 |
| Qualified Rate Of Particle Size %≥ | 98 |
| Certificate | SGS & REACH |
| Color | Beige |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Shape | Granular,Pellet |
|---|---|
| Color | Beige |
| Size | 2.0-3.0mm, 3.0-5.0mm,4.0-6.0mm |
| Bulk Density | ≥ 0.72G/ml |
| Size Qualification | ≥ 97% |
| Package | 25kg/carton Drum ; 150 Per Steal Drum |
|---|---|
| Certificate | SGS & REACH |
| Static Adsorbed Water %≥ | 22.0 |
| Static Adsorbed Methanol %≥ | 15.0 |
| Stacking Density G/ml | 0.66 |
| CAS NO | 63231-69-6 |
|---|---|
| EINECS NO | 215-684-8 |
| Another Name | Molecular Sieve 4A |
| Potassium A Type Molecular Sieve | Spheric Particle |
| Color | Beige |