| Origin | Shanghai,China(Mainland) |
|---|---|
| Shape | Granular,Pellet |
| Quality Management | ISO9001:2008 |
| Static Adsorbed Water | 25.0% |
| Purity | ≥ 99% |
| Bulk Density | ≥0.75g/cm3 |
|---|---|
| Size | 2-4mm |
| Crush Strength | ≥60N |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Color | White |
| Size | 2-4mm |
|---|---|
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Material | Activated Alumina |
| Packing | 25kg/bag |
| Color | White |
| Storage | Keep In Dry And Ventilative Place |
|---|---|
| Shelf Life | 2 Years |
| Crushing Strength | ≥90N/Particle |
| Attrition Rate | ≤0.1% |
| Bulk Density | 0.6-0.8g/ml |
| Classification | Adsorption Auxiliary Agent |
|---|---|
| Product Name | 4.0 - 6.0mm 3A Molecular Sieve Desiccant For High Voltage Electric Equipment Switchgear |
| High Light | Switchgear 3A Molecular Sieve Adsorbent, 6.0mm 3A Molecular Sieve, Chemical Molecular Sieve Desiccant |
| Certificate | SGS & REACH |
| CAS No. | 1318-02-1 |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml |
|---|---|
| Size | 3.0mm-5.0mm |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Moisture Adsorption | ≥21% |
| Crush Strength | ≥20N |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml |
|---|---|
| Shelf Life | 2 Years |
| Package | 25kg/bag |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Surface Area | ≥900m2/g |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Nominal Pore Diameter | 4 Angstroms |
|---|---|
| Stacking Density | 680-700G/L |
| Color | Black |
| Type | Adsorbent |
| Model | CMS-220/240/260 |