| Pore Size | 4A |
|---|---|
| Package | 25kg/bag |
| Storage | Dry And Ventilated Place |
| Crush Strength | ≥20N |
| Shelf Life | 2 Years |
| Storage | Dry And Ventilated Place |
|---|---|
| Application | Air Drying, Dehydration, Adsorption |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.72 |
| Shelf Life | 2 Years |
| Certificate | SGS & REACH |
| Crush Strength | ≥20N |
|---|---|
| Moisture Adsorption | ≥21% |
| Pore Size | 4A |
| Storage | Dry And Ventilated Place |
| Application | Air Drying, Dehydration, Adsorption |
| Package Moisture | WT ≤ 1.5% |
|---|---|
| Product Name | 4A Molecular Sieve Desiccant |
| Shelf Life | 2 Years |
| CAS No. | 70955-01-0 |
| Compressive Strength | 85N |
| Crush Strength | ≥20N |
|---|---|
| Moisture Adsorption | ≥21% |
| PH Value | 7-9 |
| Application | Air Drying, Dehydration, Adsorption |
| Pore Size | 4A |
| CAS No. | 70955-01-0 |
|---|---|
| Certificate | SGS & REACH |
| Package Moisture | WT ≤ 1.5% |
| Classification | Chemical Auxiliary Agent |
| Shelf Life | 2 Years |
| CAS No. | 70955-01-0 |
|---|---|
| Shelf Life | 2 Years |
| Classification | Chemical Auxiliary Agent |
| Package Moisture | WT ≤ 1.5% |
| Shape | Granular;Spheric Particle |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
|---|---|
| Shape | Granular;Spheric Particle |
| Package Moisture | WT ≤ 1.5% |
| Certificate | SGS & REACH |
| Shelf Life | 2 Years |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.72 |
|---|---|
| Product Name | 4A Molecular Sieve Desiccant |
| CAS No. | 70955-01-0 |
| Storage | Dry And Ventilated Place |
| Shelf Life | 2 Years |
| Water Adsorption | ≥21.0% |
|---|---|
| Type Of Absorbent | Molecular Sieve |
| Static Adsorbed Water | 25.0% |
| Quality Management | ISO9001:2008 |
| Type | Adsorbent |