| Particle Size | 2.0-5.0mm |
|---|---|
| Product Name | Molecular Sieve 5A |
| Pore Volume | ≥0.35cm3/g |
| Crush Strength | ≥20N |
| Qualified Rate Of Particle Size | ≥98.0 |
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
|---|---|
| Packing | 25KG/Bag |
| Purity | 98% |
| PH | 7-9 |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Max Water Adsorption | 21.5%min |
|---|---|
| Max Bulk Density | 0.72g/ml,0.70g/ml |
| Shape | Cylindrical,Granular, Pellet |
| Certificate | SGS & REACH |
| Qualified Rate Of Particle Size | ≥98.0 |
| Bulk Density | ≥0.75g/ml |
|---|---|
| Pore Size | 2-3nm |
| Moisture Adsorption | ≥21% |
| Crush Strength | ≥20N |
| Shelf Life | 2 Years |
| Application | Air-conditioning, Refrigerator, Etc. |
|---|---|
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Color | White |
| Moisture Adsorption Capacity | ≥20% |
| PH Value | 3-4 |
| Bulk Density | ≥0.75g/cm3 |
|---|---|
| Product Name | Refrigerant Desiccant |
| Moisture Adsorption Capacity | ≥20% |
| Shape | Spherical |
| Crush Strength | ≥60N |
| Size | 2-4mm |
|---|---|
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Material | Activated Alumina |
| Packing | 25kg/bag |
| Color | White |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Crush Strength | N ≥ 30-50 |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.72-0.82 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Color | Beige |
|---|---|
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Type | Adsorbent |
| Purity | 98% |
| Package Moisture Content% | ≤1.50 |
| Color | Beige |
|---|---|
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Type | Adsorbent |
| Purity | 98% |
| Package Moisture Content% | ≤1.50 |