| Size | 2.0-6.0mm |
|---|---|
| Qualified Rate Of Particle Size | ≥98.0 |
| Max Water Adsorption | 21.5%min |
| Color | Beige |
| Product Name | Molecular Sieve 5A |
| Color | Beige |
|---|---|
| Type | Adsorbent |
| Application | Catalysis, Adsorption, Separation, And Ion Exchange |
| Quality Management | ISO9001:2008 |
| Pore Size | 3-10 Å |
| Static Adsorbed Water | ≥21.0 |
|---|---|
| Product Name | Molecular Sieve 5A |
| Shape | Cylindrical,Granular, Pellet |
| Compressive Strength N/P | ≥50 |
| Bulk Density | ≥0.60g/ml |
| Particle Size | 2.0-5.0mm |
|---|---|
| Product Name | Molecular Sieve 5A |
| Pore Volume | ≥0.35cm3/g |
| Crush Strength | ≥20N |
| Qualified Rate Of Particle Size | ≥98.0 |
| Shape | Cylindrical,Granular, Pellet |
|---|---|
| Certificate | SGS & REACH |
| Static Adsorbed Water % | ≥21.0 |
| Quality Management | ISO9001:2008 |
| Product Name | Molecular Sieve 5A |
| Attrition Rate | WT < 0.1% |
|---|---|
| Usage | Gases Adsorption From SF6, High Voltage Electric Switchgear |
| Purity | 98% |
| Shape | Sphere Beads |
| CAS No. | 1318-02-1 |
| Moisture Content | 0.3% |
|---|---|
| Application | Air Drying |
| Usage | Gases Adsorption From SF6, High Voltage Electric Switchgear |
| Product Name | 3A Molecular Sieve Desiccant |
| CAS No. | 1318-02-1 |
| Surface Area | ≥900m2/g |
|---|---|
| Pore Size | 2-3nm |
| Package | 25kg/bag |
| Working Temperature | 80℃ |
| Shelf Life | 2 Years |
| Color | Beige |
|---|---|
| Product Name | Molecular Sieve 5A |
| PH | 3-10 |
| Qualified Rate Of Particle Size | ≥98.0 |
| Attrition Rate | ≤0.20% |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.7 |
| Size | 1.6-2.5mm, 3.0-5.0mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |