| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.85 |
| Size | 1.6-2.5mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Certificate | SGS & REACH |
|---|---|
| Shape | Sphere |
| Bulk Density | G/ml ≥ 0.85 |
| Size | 1.6-2.5mm |
| Dew Point | ℃ ≤ -73 |
| Moisture Adsorption | ≥21% |
|---|---|
| Application | Air Drying, Dehydration, Adsorption |
| Storage | Dry And Ventilated Place |
| Crush Strength | ≥20N |
| Shelf Life | 2 Years |
| Pore Size | 4A |
|---|---|
| Storage | Dry And Ventilated Place |
| Product Name | 4A Molecular Sieve Desiccant |
| Crush Strength | ≥20N |
| Shape | Granular |
| Application | Air Drying, Dehydration, Adsorption |
|---|---|
| Shape | Granular |
| Package | 25kg/bag |
| Shelf Life | 2 Years |
| Crush Strength | ≥20N |
| Storage | Dry And Ventilated Place |
|---|---|
| CAS No. | 70955-01-0 |
| Application | Air Drying, Dehydration, Adsorption |
| Certificate | SGS & REACH |
| Shelf Life | 2 Years |
| Type | Adsorbent |
|---|---|
| Shape | Granular,Pellet |
| Application | Catalysis, Adsorption, Separation, And Ion Exchange |
| Color | Beige |
| Appearance | White Powder |
| Origin | Shanghai,China(Mainland) |
|---|---|
| Shape | Granular,Pellet |
| Quality Management | ISO9001:2008 |
| Static Adsorbed Water | 25.0% |
| Purity | ≥ 99% |
| Moisture Content | ≤1.0% |
|---|---|
| Application | Air Separation |
| Packing | 25KG/Bag |
| Shape | Spherical |
| Surface Area | 500-800m2/g |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
|---|---|
| Material | Activated Alumina |
| Product Name | Refrigerant Desiccant |
| Bulk Density | ≥0.75g/cm3 |
| Application | Air-conditioning, Refrigerator, Etc. |