| Al2O3 | ≥ 93 % |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Activated Alumina |
| Alkali Resistance | High |
| Pore Volume | 0.30-0.45 L/g |
| Alkali Resistance | High |
|---|---|
| Material | Activated Alumina |
| Color | White |
| Pore Volume | 0.30-0.45 L/g |
| Fluoride Adsorption | High |
| Quality Management | ISO9001:2008 |
|---|---|
| Shape | Granular |
| Color | White |
| Al2O3 | ≥ 93 % |
| Attrition Rate | ≤ 0.5 % |
| Quality Management | ISO9001:2008 |
|---|---|
| Shape | Granular |
| Color | White |
| Al2O3 | ≥ 93 % |
| Attrition Rate | ≤ 0.5 % |
| Al2O3 | ≥ 93 % |
|---|---|
| Thermal Stability | High |
| Pore Volume | 0.30-0.45 L/g |
| Shape | Balls;Granular |
| Alkali Resistance | High |
| Size | 2-4mm |
|---|---|
| Material | Activated Alumina |
| Application | Air-conditioning, Refrigerator, Etc. |
| Product Name | Refrigerant Desiccant |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Bulk Density | ≥0.75g/cm3 |
|---|---|
| Product Name | Refrigerant Desiccant |
| Moisture Adsorption Capacity | ≥20% |
| Shape | Spherical |
| Crush Strength | ≥60N |
| Water Adsorption | Low |
|---|---|
| CAS NO | 110092-32-3 |
| Al2O3 | ≥ 93 % |
| Fluoride Adsorption | High |
| Thermal Stability | High |
| Packing | 25kg/bag |
|---|---|
| Size | 2-4mm |
| PH Value | 3-4 |
| Application | Air-conditioning, Refrigerator, Etc. |
| Attrition Rate | ≤0.2% |
| Packaging Details | 1. Carton Drum/25KG 2. Carton Box/25KG; 3. Iron Drum/150KG |
|---|---|
| Delivery Time | 3-15 work days |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 Tons/ per Month |
| Place of Origin | Shaanxi,China |